Najnovšia kniha na aktuálnu tému - Sväté Prijímanie - Liek nesmrteľnosti
Pridané 21.04.2021 23:30:00 Počet zobrazení 1060
Práve vychádza kniha jedného z najvýznamnejších teológov, srbského episkopa Irineja, duchovného žiaka sv. Justína. Kniha sa venuje téme svätého Prijímania a jeho významu v aktuálnej situácii.
Sväté Prijímanie - Liek nesmrteľnosti
Popredný teológ a hierarcha Srbskej pravoslávnej cirkvi, báčsky episkop Dr. Irinej (Bulovič) v knihe vysvetľuje, prečo je treba počas pandémie podávať v chrámoch sv. Prijímanie bežným spôsobom. Tému sv. Prijímania rozoberá z teologického, historického, eschatologického, liturgického, vedeckého a biblického pohľadu. Zároveň udáva množstvo príkladov zo životov svätých aj bežných kňazov.
Kniha práve vychádza a môžte si ju objednať : https://www.duchovne-knihy.sk/p/448/svate-prijimanie-liek-nesmrtelnosti
Pandémia zmenila fungovanie našich životov v mnohých ohľadoch a podstatne sa dotkla aj fungovania Cirkvi. Vyvolala otázky, o ktorých by sa nám nesnívalo ani v tom najhoršom sne. Tieto otázky sa netýkajú len zákazu návštev chrámov, dovoleného počtu ľudí v chráme, bozkávania ikon, či hygienických opatrení počas účasti na bohoslužbách. Začalo sa pochybovať o tých najsvätejších, duchovne najintímnejších a spásonosných prejavoch našej viery. Medzi ne patrí v prvom rade svätá Eucharistia. Komu by pred marcom 2020 napadlo tvrdiť, že sa veriaci počas sv. Prijímania môže nejako nakaziť? Komu by napadlo prestať používať jednu svätú lyžicu a namiesto lentiónu na utieranie úst obrúsky a podobne? Tieto a podobné otázky sa dotkli nielen Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, ale aj na celom svete. Musí ich riešiť aj Katolícka cirkev latinského, ale predovšetkým byzantského obradu.
Odpovede na tieto otázky veľmi jasne dáva významný episkop Srbskej pravoslávnej cirkvi, jeden z najlepších pravoslávnych teológov, duchovný syn svätého Justína Čelijského (Popoviča), báčsky vladyka Dr. Irinej (Bulovič) v knihe, ktorú držíte v rukách. Napísal ju počas prvej vlny pandémie v jari 2020 a po jej vydaní Srbská pravoslávna cirkev prestala mať problém so spôsobom Prijímania veriacich v chrámoch, aj keď sa tam taktiež objavovali rôzne názory, prístupy a prax spojená s touto otázkou. Krátkym zhrnutím obsahu knihy je, že sv. Eucharistia je liekom nesmrteľnosti a v žiadnom prípade nie je a ani nemôže byť zdrojom nákazy. Akékoľvek zahrávanie sa so spôsobom podávania Eucharistie, aby sa eliminovalo možné šírenie vírusov, je prejavom neviery a pokúšaním Boha. Pre tých, ktorým toto konštatovanie nestačí, vladyka Irinej precízne a fundovane objasňuje z rôznych pohľadov (teologického, historického, eschatologického, liturgického, vedeckého a biblického), prečo je tomu tak. Uvádza dôkazy a príklady, kedy by sa za normálnych okolností človek mohol nakaziť, ale v súvislosti so sv. Eucharistiou sa tak nestalo.
Túto publikáciu sme plánovali do slovenského jazyka preložiť už krátko po jej vydaní v Srbsku, ale vzhľadom na pokojné leto sme si mysleli, že je problém s koronavírusom zažehnaný. Keďže sme sa však hlboko mýlili a teraz už vidíme, že u nás máme veľké rozpory vo veci spôsobu podávania Eucharistie, rozhodli sme sa poprosiť vladyku Irineja o požehnanie preložiť jeho knihu do slovenského jazyka a vydať ju nielen pre pravoslávnych, ale pre všetkých duchovných a veriacich, ktorí sa zaujímajú o význam sv. Prijímania v Cirkvi. Pri preklade tohto krátkeho, ale obsahovo veľmi plného skúmania sme sa často nadchli príkladmi, ktoré v ňom autor uvádza a ktoré, veríme, povzbudia k pevnejšej viere aj Vás, milí čitatelia.
O autorovi:
Jeho Preosvätenosť Dr. Irinej je báčskym episkopom so sídlom v Novom Sade (Vojvodina, Srbsko), významným pravoslávnym teológom, hovorcom Srbskej pravoslávnej cirkvi, polyglotom, prednášateľom a bývalým dekanom na Pravoslávnej bohosloveckej fakulte v Belehrade (Srbsko) a človeka s encyklopedickými vedomosťami. Je autorom mnohých bohosloveckých, vedeckých a spoločenských textov, ako aj početných prekladov. 10 rokov bol hlavným redaktorom časopisu Svätej archijerejskej synody SPC Pravoslávny misionár. Teraz je hlavným redaktorom Besedy, teologického časopisu Báčskej eparchie.
Je členom prekladateľskej komisie Svätej archijerejskej synody SPC; Všepravoslávnej komisie pre dialóg s Rímskokatolíckou cirkvou a Luteránmi; je členom komisie Svätej archijerejskej synody SPC pre dialóg s analogickou Komisiou Biskupských konferencií Chorvátska, Srbska a Čiernej Hory; taktiež je členom Komisie pre organizáciu a priebeh vyučovania náboženstva pri Vláde Srbskej republiky; Združenia biblických teológov Grécka; Združenia spisovateľov Srbska; Výboru hnutia za jednotu a spoluprácu duchovne príbuzných východných kresťanských národov a Rady náboženských vodcov Európy „Náboženstvo za mier".
Zúčastnil sa na mnohých domácich a medzinárodných bohosloveckých a vedeckých zhromaždeniach a konferenciách, na duchovných podujatiach a kresťanských stretnutiach a dialógoch, ako aj domácich a medzinárodných stretnutiach a rozhovoroch so židovskými a islamskými spoločenstvami, ustanovizňami a organizáciami.
Je duchovným otcom súčasného srbského patriarchu Porfírija a duchovným synom sv. prepodobného Justína Čelijského (Popoviča). Svoje hlboké duchovné skúsenosti čerpal aj od mnohých mníchov a starcov zo Svätej Hory Athos, napríklad od sv. Porfírija Kavsokalivitu, ktorý ho počas štúdia a 10 ročného pobytu v aj duchovné viedol, sv. Paisija Svätohorca a mnohých ďalších, ktorých mená dnes krášlia cirkevný kalendár.
Považujú ho za hierarchu, ktorý si rovnako váži všetky miestne pravoslávne Cirkvi a tradície a zasadzuje sa za svätootcovské a kánonické princípy. Dbal však na to, aby vo všetkých otázkach boli hlavné nie litery zákona, ale duch Evanjelia. Pre našu miestnu Pravoslávnu cirkev učinil tento archijerej mnoho. Počnúc obhajovaním Jej práv, darovaním nespočetnej duchovnej literatúry, cez podporu študentov, až po túto skromnú publikáciu, ktorá, dúfame, pomôže správne, svätootcovsky a v duchu svätej Tradície zorientovať sa všetkým nám aj v otázke spôsobu udeľovania sv. Prijímania.
Predpokladaný dátum distribúcie 25.apríl 2021
Nový komentár